Nymfea

Kokedama aneb jak si vytvořit závěsnou dekoraci

Kokedama je jedinečnou prostorovou dekorací, která se hodí se jak do zahrady, tak do interiéru. Podle toho, jaké rostliny si vyberete, ji můžete použít doma, nebo z ní vytvořit zajímavou dekoraci do restaurace, obchodu, hotelu či kanceláře.

Kokedama je moderní způsob pěstování  rostlin. V kokedamě mohou růst prakticky všechny rostliny s nepříliš velkým a hlubokým kořenovým systémem; ideální jsou druhy, které potřebují hodně slunečního světla.

Než začneme se sázením rostlin, nejprve si musíme vytvořit kouli ze speciálního typu substrátu, který musí být velmi tvárný. Aby koule zůstala vlhká a nerozpadla se, obaluje se obvykle mechem. Kokedama je velmi atraktivní a vypadá krásně v několika kusech. Můžeme si ji zavěsit v okně, u stropu nebo postavit na stojanech.

Péče o kokedamy 

Jedinou nevýhodou tohoto způsobu pěstování je péče. Rostliny totiž rostou v malém objemu půdy, která je náchylná k vysychání – proto je potřeba ji pravidelně kropit. K tomu je nejlepší použít jemný ruční postřik, který nepoškodí strukturu kokedamy. Jednou týdně byste jim měli také dopřát vodní lázeň. Za tímto účelem ponořte kokedamu na několik minut do vody o pokojové teplotě. Když zjistíme, že se na hladině již neobjevují žádné vzduchové bubliny, můžeme sazenici vyjmout.

Nezapomeňte, že rostlinu nesmíte pěstovat na plném slunci, což by mohlo vést až k vysušení stínomilného mechu. Kokedamu musíme pečlivě sledovat a reagovat na jakékoli příznaky nedostatku vody, jako je například vyschlý mech.

Pokud naopak zjistíte, že kořeny rostliny prorůstají skrz kokedamu, znamená to, že kokedama je příliš malá pro kořenový systém rostliny. Poté je nutné kokedamu zvětšit nebo rostlinu přesadit do květináče. Rostlinu můžeme samozřejmě také přesadit a vytvořit několik nových kokedam. Odhaduje se, že jedna rostlina v kokedamě vydrží 2 až 4 roky.

Vytvoření kokedamy… aneb tajemství vězí v základu… 

Provedení kokedamy je velmi jednoduché. Tajemství úspěchu spočívá v kvalitním podkladu. Musí být poddajný, aby se snadno tvaroval, a také aby absorboval vlhkost a rychle nevysychal. Nejlepším řešením je vlastnoručně vyrobená směs zeminy – skládá se ze substrátu květiny, kterou jste si koupili, dále plastického, lepkavého substrátu (speciální rašeliny) a pálené hlíny, která se po navlhčení také stane plastickou a způsobí, že koule bude lepkavá. Můžeme také použít substrát pro bonsaje nebo japonský substrát AKADAMA – ten se stejně dobře tvaruje a také udržuje správnou vlhkost.

Abyste vytvořili vhodnou zeminu, musíte tyto ingredience smíchat v odpovídajícím poměru. Smíchejte zeminu pro pokojové rostliny se směsí zeminy pro bonsaje (nebo AKADEMA), rašeliny a hlíny v poměru 2:1. To znamená, že pokud použijeme sklenici substrátu pro pokojové rostliny, musíme použít něco přes polovinu stejné sklenice směs zeminy pro bonsaje (nebo AKADEMA), rašeliny a hlíny. Při míchání substrátu si však sami určíme, kdy je substrát už dostatečně plastický. Při míchání nezapomeňte substrát dostatečně zvlhčit, aby se stal lepivým a poddaným.

Výrobu Kokedamy učím i na květinových workshopech, které pravidelně pořádám v Praze. Podívejte se na aktuální termíny worskhopů.

Rostliny pro kokedamu

Bohužel ne každá rostlina bude v kokedamě dobře fungovat, jediným omezením je kořenový systém daného druhu. Nejlepší budou rostliny s mělkými a jemnými kořeny. Nemusíte se však nechat omezovat velikostí rostliny, protože můžete použít závěsnou nebo stojící kokedamu. Oba typy jsou velmi působivé, ale pro závěsná aranžmá je lepší zvolit menší, a tedy lehčí rostliny. Exempláře s větší hmotností budou bezpečněji umístěny na ozdobných stojanech.

Jaké rostliny můžeme pro kokedamu vybrat? Ideální jsou orchideje, všechny druhy kapradin, rozchodníky, aloe, břečťan nebo bylinky. Do kokedamy můžeme zasadit také fíkusy tvarované do podoby bonsají nebo jiné pokojové květiny, které máme doma a chceme jim dát nový kabátek. 

Co je třeba k provedení kokedamy?

 • vhodně vyrobený nebo připravený substrát,
 • provázek nebo drát,
 • mech – mokrý nebo suchý,
 • oblíbené pokojové rostliny,
 • nůžky,
 • voda.

Kokedama krok za krokem

 1. Rostliny vyjmeme z květináče a uvolníme jejich kořenový systém. Očistíme je od přebytečného substrátu.
 2. Z předem připraveného vlhkého substrátu vytvarujeme kouli. Měla by mít takovou velikost, aby se do ní vešel kořenový systém rostliny.
 3. Rostlinu umístíme do koule. To můžeme provést jedním ze dvou způsobů – buď uděláme do předem připravené koule otvor, nebo, pokud se nám to nepodaří, obložíme kořeny směsí substrátu. Kokedama by měla mít takovou velikost, aby se do ní pohodlně vešly kořeny rostliny.
 4. Kouli obalíme mechem. Před přípravou kokedamy jej můžeme navlhčit. Mech ke kouli snadno přilne, pečlivě jej přitiskneme, aby se na každém místě přilepil.
 5. Kokedamu omotáme provázkem. Postupujte pečlivě a přesně. Uvažte pevný uzel a přebytečný provázek odstřihněte, nebo pokud chcete kokedamu zavěsit, nechte si dostatečně dlouhý kus provázku.
 6. Kokedamu zalijte – část obalenou mechem ponořte do vody a nechte ji asi 15 minut působit.
 7. Zavěste nebo umístěte kamkoli.

Kokedama workshopy

Přijďte si vytvořit vlastní kokedamu, která vám bude domov zdobit několik let. Termíny aktuálních workshopů najdete ZDE.

Prostřednictvím workshopů proniknete do tajů práce s květinami. Čím více vás práce s květinami pohltí, tím více vám kompozice půjdou od ruky, což vám může zvýšit i sebevědomí. Manuální činnost vám také pomůže se zrelaxovat, uvolnit hlavu přetíženou od každodenních povinností. A možná se vaše nová vášeň nakonec promění v lásku na celý život.